| Features |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Colour of product | Black |
| RoHS compliance | Yes |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 | USB A |
| Gender | Male/Male |
| Cable length | 3 m |
| Packaging data |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 12 mm |
| Quantity per pack | 1 |
Connect your USB 3.0 devices over longer distances. The USB3SAB3MBK 3m Black USB 3.0 A-to-B cable allows you to connect your USB 3.0 type-B devices, such as your hard drive enclosures, card readers, docking stations and video capture devices, up to 3 meters away from your computer.
The USB 3.0 cable features high quality Shielded Twisted Pair (STP) construction, which helps to prevent electro-magnetic interference and ensures reliable data communication.
The 3m cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty, providing guaranteed quality and reliability.