| Features |
| Connector 1 | USB A |
| Material | Polyvinyl chloride |
| Cable length | 1 m |
| Gender | Male/Male |
| Weight | 57.5 g |
| Colour of product | Blue |
| Connector contacts plating | Nickel |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Connector 2 | USB B |
| Packaging data |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 62.5 g |
| Quantity per pack | 1 |
| Package width | 125 mm |
Connect your external USB 3.0 devices. The USB3SAB1M 1m USB 3.0 A-to-B cable allows you to connect your USB 3.0 type-B devices, such as your hard drive enclosures, card readers, docking stations and video capture devices.
The USB 3.0 cable features high quality Shielded Twisted Pair (STP) construction, which helps to prevent electro-magnetic interference and ensures reliable data communication.
The 1m cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty, providing guaranteed quality and reliability.