| Features |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 512 g |
| Plug and Play | Yes |
| Colour of product | Black |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Connector contacts plating | Nickel |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| RoHS compliance | Yes |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 10 m |
| AWG wire size | 28/24 |
| Gender | Male/Male |
| Packaging data |
| Package depth | 227 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 650 g |
| Quantity per pack | 1 |
| Package width | 213 mm |
StarTech.com 10m Active USB 3.0 USB-A to USB-B cable - USB A to USB B connection cable - USB 3.1 Gen 1 (5 Gbit / s)