| Features |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 1 | USB A |
| Gender | Male/Male |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 52.3 g |
| Colour of product | Black |
| Packaging data |
| Package height | 10 mm |
| Quantity per pack | 1 |
| Package depth | 220 mm |
| Package width | 200 mm |
Connect your Micro-B USB 3.0 devices, with this high-quality USB 3.0 certified cable. The USB3CAUB1M 1m USB 3.0 Micro B cable provides a high quality connection between your Micro USB-equipped USB 3.0 devices (e.g. card reader, video capture device, hard drive enclosure, etc.) and a USB-capable computer.
This cable is USB-IF certified to USB 3.0 specifications, guaranteeing a dependable, long-lasting connection to your Micro USB devices.