| Features |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Cable length | 2 m |
| AWG wire size | 26/32 |
| Gender | Male/Male |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 59 g |
| Colour of product | Black |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Connector contacts plating | Nickel |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| RoHS compliance | Yes |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Connector 1 | USB A |
| Packaging data |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 64 g |
| Quantity per pack | 1 |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
StarTech.com 2m sleek SuperSpeed ??USB 3.0 A to Micro B Cable - M / M - USB 3.0 connection cable - Black