| Features |
| Gender | Male/Female |
| Weight | 375 g |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Colour of product | Black |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| Cable length | 5 m |
| Packaging data |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 517 g |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package length | 230.00 mm |
| Other features |
| Compatible operating systems | Windows 7/Vista/XP |
| LED indicators | Yes |
Extend the distance between a computer and a USB 3.0 device by an additional 5 meters. The USB3AAEXT5M, 5-meter Active USB 3.0 Extension Cable, offers one USB type-A (male) connector and one USB type-A (female) connector, and provides an active extension of USB 3.0 devices of up to 5-meters (16-feet). An all in one cable for overcoming distance restrictions as well as power source limitations; the active USB 3.0 extension cable incorporates bus powered active circuitry to ensure performance beyond the length limits of standard USB cables. Up to 4 of these cables can be daisy-chained together, allowing the connection to be extended a total of 20-meters. If necessary, the USB device can be powered from a wall outlet using the Universal AC power adapter provided with the cable. The USB3AAEXT5M extension cable (USB Extender) supports high speed USB 3.0 transfer rates of up to 5Gbps.