| Features |
| Gender | Male/Female |
| Cable length | 3 m |
| Weight | 230 g |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Colour of product | Black |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| Packaging data |
| Package length | 230.00 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Other features |
| LED indicators | Link |
Extend the distance of a USB 3.0 device an additional 3 meters. The USB3AAEXT3M, 3-meter Active USB 3.0 Extension Cable, offers one USB type-A (male) connector and one USB type-A (female) connector, and provides an active extension of USB 3.0 devices of up to 3-meters (10-feet). An all-in-one cable for overcoming distance restrictions as well as power source limitations; the active USB 3.0 extension cable incorporates bus-powered active circuitry to ensure performance beyond the typical length limits of standard USB cables. Up to 4 of these cables can be daisy-chained together, allowing the connection to be extended a total of 12-meters. If necessary, the USB device can be powered from a wall outlet, using the Universal AC power adapter provided with the cable. The USB3AAEXT3M extension cable (USB Extender) supports high speed USB 3.0 transfer rates of up to 5Gbps.