| Features |
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Weight | 40 g |
| Colour of product | Black |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| USB version | 3.1 (3.1 Gen 2) |
| Connector 2 form factor | Straight |
| RoHS compliance | Yes |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1 m |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Gender | Male/Male |
| Plug and Play | Yes |
| Packaging data |
| Package weight | 42 g |
| Quantity per pack | 1 |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 10 mm |
Connect your USB Type-C devices to your laptop or desktop computer. Need to connect your new USB Type-C< device to a device with a traditional-style USB-A USB port? This 1m USB-C< to USB-A cable is the perfect solution. It's also compatible with Thunderbolt< 3 ports.
Charge and sync your USB Type-C mobile devices
With a bandwidth of 10 Gbps, this USB 3.1 Gen 2 cable lets you sync your USB Type-C devices in no time at all.
Moving large files or transferring movies can be done in seconds -- at twice the speed of USB 3.0 and 20x faster than USB 2.0 -- all while charging your device with up to 3A, where supported.
Connect USB 3.1 peripherals
You'll also be able to connect your USB 3.1 peripherals, such as hard drive enclosures and docks, to devices with a USB-A port. Now, you can spend less time transferring and backing up your data and more time focusing on your projects and presentations.
Bridge the generation gap
Connect your newer devices to older computers; USB 3.1 is backwards compatible with previous USB devices.
The USB31AC1M is backed by StarTech.com's 2-year warranty for guaranteed reliability.