| Features |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Gender | Male/Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 | Barrel type N |
| Quantity | 1 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Internal | No |
| Connector angle | 90 |
| Cable length | 1 m |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| RoHS compliance | Yes |
| Colour of product | Black |
| AWG wire size | 28 |
| Weight & dimensions |
| Package depth | 225 mm |
| Height | 8 mm |
| Depth | 1000 mm |
| Package height | 10 mm |
| Diameter | 5.5 mm |
| Package width | 125 mm |
| Width | 15 mm |
Charge your 5V DC devices from your computer through a USB port. The USB2TYPEN1M USB to Type N (5.5 mm) Power Cable enables you to power an external 5V DC device, using an available USB port on your desktop or laptop computer. The USB to DC plug cable is a perfect solution for mobile applications, eliminating the need to pack a wall adapter for charging 5V devices.