| Features |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 | USB |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Gender | Male/Male |
| AWG wire size | 28 |
| Internal | No |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 2 m |
| RoHS compliance | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 | Barrel type M |
| Colour of product | Black |
| Weight & dimensions |
| Diameter | 5 mm |
| Width | 15 mm |
| Package width | 125 mm |
| Height | 10 mm |
| Depth | 2000 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package height | 10 mm |
| Technical details |
| Material | Aluminium,PVC |
Charge your 5V DC devices from your computer through a USB 2.0 port. The USB2TYPEM2M USB to Type M (5.5mm) Barrel cable enables you to power an external 5V DC device through an available USB port on your desktop or laptop computer.The USB to DC Plug cable offers the perfect solution for mobile applications, eliminating the need to carry/pack a wall adapter for charging 5V devices.