| Features |
| Connector angle | 90 |
| Quantity | 1 |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Internal | No |
| Cable length | 0.9 m |
| AWG wire size | 28 |
| RoHS compliance | Yes |
| Colour of product | Black |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 | Barrel type H |
| Gender | Male/Male |
| Weight & dimensions |
| Diameter | 3.4 mm |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package weight | 29 g |
| Package height | 10 mm |
| Weight | 25 g |
| Other features |
| Package length | 225.00 mm |
Charge your 5V DC Devices using a Laptop or Desktop USB Port. The USB2TYPEH 3-foot USB to Coaxial Barrel Plug cable enables you to power an external 5V DC device using an available USB port. The USB to Coax Barrel Plug cable is a perfect solution for mobile applications, eliminating the need to pack a wall adapter for charging 5V devices.