| Design |
| Colour of product | White |
| Weight & dimensions |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package width | 80 mm |
| Package weight | 159 g |
| Weight | 120 g |
| Performance |
| Power source type | AC |
| RoHS compliance | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Charger compatibility | Smartphone,Tablet |
| Connectivity technology | Contact |
| Certification | CE, GS, PSE, UL |
| Charger type | Indoor |
| Power |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 0.5 A |
| Output voltage | 5 V |
| Port 1 output current | 1 A |
| Port 2 output current | 2.4 A |
| Packaging content |
| Quantity | 1 |
| Included power plug types | AU,EU,NA,UK |
StarTech.com 2 port USB charger / power supply - 2-way charging plug 17 watt / 3.4 Amp - Dual Travel Charger 110 / 220V - White