| Features |
| Cable length | 2 m |
| Gender | Male/Male |
| Weight | 17 g |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| Colour of product | Black |
| USB version | 2.0 |
| Connector 2 | Mini-USB B |
| Connector 1 | USB A |
| Packaging data |
| Package length | 222.00 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 81 g |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 222 mm |
| Other features |
| Number of products included | 1 pc(s) |
Connect your (USB Mini) portable device to a host computer through a standard USB 2.0 type-A slot. The USB2HABM2M 2-meter USB ''A'' to Mini ''B'' Cable provides one (4-pin) USB Type ''A'' male connector and one Mini ''B'' (5-pin) male connector, with support for high-speed USB 2.0 transfer rates up to 480Mbps.A high quality replacement for connecting your digital camera to a host computer, this durable USB 2.0 cable also delivers a cost-effective way to maximize the file transfer performance of your MP3 player, PDA, or digital camcorder.Expertly designed and constructed of only top quality materials, the A-to-Mini B USB 2.0 cable offers pure digital data transfers for sharper, more natural images and sound at higher speeds.