| Features |
| Connector 1 | USB A |
| Cable length | 0.5 m |
| Gender | Male/Male |
| Weight | 33 g |
| Colour of product | Black |
| USB version | 2.0 |
| Connector 2 | USB B |
| Packaging data |
| Package length | 220.00 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 39 g |
| Package depth | 220 mm |
| Package width | 125 mm |
| Other features |
| Number of products included | 1 pc(s) |
The USB 2.0 A to B cable features one USB 'A' male connector and one USB 'B' male connector, providing a high quality connection to USB 2.0 peripherals such as USB printers, scanners or external USB hard drives and it is constructed of top quality materials and expertly designed for durability.