| Features |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| USB version | 2.0 |
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 | USB A |
| Gender | Male/Male |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 75 g |
| Colour of product | Black |
| Packaging data |
| Package depth | 222 mm |
| Package length | 222.00 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package width | 125 mm |
| Other features |
| Connector(s) | 4-pin |
The USB2HAB2M 2-meter USB A-to-B cable features one USB ''A'' male connector and one USB ''B'' male connector, providing a high quality connection to USB 2.0 peripherals such as USB printers, scanners or external USB hard drives.