| Features |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Gender | Male/Male |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| Weight | 21 g |
| Colour of product | Black |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| USB version | 2.0 |
| Connector 2 form factor | Straight |
| RoHS compliance | Yes |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Cable length | 1 m |
| Packaging data |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 25 g |
| Quantity per pack | 1 |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
Charge and sync your USB 2.0 Micro-B devices from a USB-C host. Need to connect your Micro-USB 2.0 device to a newer USB Type-C< laptop or desktop computer? This 1m USB Type-C to Micro-B cable is the perfect solution. It's also compatible with Thunderbolt< 3 ports.
Charge and sync your older Micro-USB mobile devices, such as your tablet or phone, with newer computers at data transfer rates of up to 480 Mbps.
The cable can also be used to backup data to an external Micro-USB 2.0 hard drive from your USB-C< or Thunderbolt< 3 computer.
The USB2CUB1M from StarTech.com is backed by a lifetime warranty for guaranteed reliability.