| Features |
| Gender | Male/Male |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight | 60 g |
| Colour of product | Black |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| Connector contacts plating | Nickel |
| USB version | 2.0 |
| Connector 1 form factor | Angled |
| RoHS compliance | Yes |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Cable length | 2 m |
| AWG wire size | 24/30 |
| Packaging data |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 60 g |
| Quantity per pack | 1 |
| Package width | 125 mm |
StarTech.com Micro USB cable with right angled connectors - male / male - 2m - USB A to Micro B connector cable