| Features |
| Cable length | 5 m |
| Gender | Male/Female |
| Weight | 275 g |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| Colour of product | Black |
| USB version | 2.0 |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| Packaging data |
| Package height | 60 mm |
| Quantity per pack | 1 |
| Package weight | 419 g |
| Package width | 213 mm |
| Package depth | 227 mm |
Extend the distance between a computer and a USB 2.0 device by 5 meters. The USB2AAEXT5M 5m Active USB 2.0 Extension Cable offers one USB-A male connector and one USB-A female connector, and provides an active extension of USB 2.0 devices of up to 5-meters (15-feet).
An all-in-one cable for overcoming distance restrictions as well as power source limitations, the active USB 2.0 extension cable incorporates bus-powered active circuitry to ensure performance beyond the length limits of standard USB cables. Plus you can daisy chain 4 cables for a total USB extension of up to 20-meters.
If necessary, the USB device can be powered from a wall outlet using the Universal AC power adapter (provided with the cable).
The USB2AAEXT5M repeater cable supports the full USB 2.0 bandwidth of 480 Mbps, and is backed by StarTech.com's 2-year Warranty.