| Features |
| Colour of product | Black |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| USB version | 2.0 |
| Connector 1 | Micro-USB A |
| Gender | Male/Female |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable length | 20 m |
| Packaging data |
| Package length | 166.00 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package width | 143 mm |
| Package depth | 166 mm |
Extend the distance between a computer and a USB 2.0 device by 20 meters. The USB2AAEXT20M 20-meter Active USB 2.0 Extension Cable, offers one USB type-A (male) connector and one USB type-A (female) connector, and provides an active extension of USB 2.0 devices of up to 20-meters (66-feet).An all-in-one cable for overcoming distance restrictions as well as power source limitations, the active USB 2.0 extension cable incorporates bus-powered active circuitry to ensure performance beyond the length limits of standard USB cables. Up to 2 of these cables can be daisy-chained together, allowing the connection to be extended a total of 40-meters. If necessary, the USB device can be powered from a wall outlet using the Universal AC power adapter provided with the cable.