| Features |
| Data transfer rate (max) | 480 Mbit/s |
| USB version | 2.0 |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB A |
| Gender | Male/Male |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 53 g |
| Colour of product | Black |
| Packaging data |
| Package depth | 222 mm |
| Package length | 222.00 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package width | 125 mm |
| Other features |
| Connector(s) | 4-pin |
The USB2AA1M 1-meter USB 2.0 cable features two USB 'A' male connectors, delivering a dependable way to connect your PC to a USB hub, or connect USB 2.0 peripherals to a USB hub.Fully rated to USB 2.0 performance specifications, this high quality USB cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.