| Design |
| Housing material | Plastic |
| Colour of product | Black |
| Weight & dimensions |
| Width | 25 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Height | 15 mm |
| Depth | 210 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package width | 142 mm |
| Package weight | 87 g |
| Weight | 24 g |
| Performance |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003,Windows Server 2003 x64,Windows Server 2008 R2,Windows Server 2012 |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education,Windows 10 Education x64,Windows 10 Enterprise,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Home,Windows 10 Home x64,Windows 10 Pro,Windows 10 Pro x64,Windows 7 Enterprise,Windows 7 Enterprise x64,Windows 7 Home Basic,Windows 7 Home Basi |
| Auto MDIX IEEE | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.11 El Capitan,Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Ports & interfaces |
| Connectivity technology | Wired |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Host interface | USB |
| USB version | 3.0 (3.1 Gen 1) |
| Internal | No |
| Power |
| USB powered | Yes |
| Networking |
| Ethernet interface type | Gigabit |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1Q,IEEE 802.3,IEEE 802.3ab,IEEE 802.3az,IEEE 802.3u |
| VLAN tagging | Yes |
| Chipset | Realtek RTL8153 |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Jumbo frames | 9000 |
| Operational conditions |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 |
| Certificates |
| RoHS compliance | Yes |
| Certification | CE, FCC |
| Bandwidth |
| Full duplex | Yes |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
StarTech.com USB-C Gigabit Network Adapter - USB 3.1 Gen 1 (5 Gbit / s) - Type-C Ethernet Adapter USB Powered