| Features |
| Cable length | 3 m |
| Weight | 300 g |
| Colour of product | Black |
| Ports & interfaces |
| Video port type | VGA |
| Connector 2 | VGA |
| Connector 1 | USB A + VGA |
| Console port | USB |
| Gender | male/male |
| Packaging data |
| Package height | 284 mm |
| Package weight | 320 g |
| Package width | 26 mm |
| Package length | 5.51 mm |
| Other features |
| Package depth | 140 mm |
StarTech.com's professional line of 2-in-1 USB KVM switch cables are specifically designed to work with your StarView or Server Remote Control KVM switch, integrating the necessary USB and VGA connections into a single cable - reducing tangles while maintaining excellent performance. This 10ft 2-in-1 USB KVM switch cable features an ultra-thin design and is constructed of only high quality materials.