| Design |
| Colour of product | Black |
| Material | Plastic |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions |
| Width | 70 mm |
| Height | 23 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package weight | 558 g |
| Depth | 172 mm |
| Package width | 147 mm |
| Package height | 60 mm |
| Weight | 148 g |
| Performance |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Ports & interfaces |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 7 |
| Ports quantity | 7 |
| Hub interfaces | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Power |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Plug type | Type M |
| Output current | 3 A |
| Input current | 1.3 A |
| Input voltage | 100-240 V |
| Output voltage | 12 V |
| Other features |
| Chipset | VLI - VL812 |
| Operational conditions |
| Operating temperature (T-T) | -2 - 52 |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 56 |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| System requirements |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic,Windows 7 Home Basic x64,Windows 7 Home Premium,Windows 7 Home Premium x64,Windows 7 Professional,Windows 7 Professional x64,Windows 7 Starter,Windows 7 Starter x64,Windows 7 Ultimate,Windows 7 Ultimate x64,Windows 8,Windows 8 En |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.0 Cheetah,Mac OS X 10.1 Puma,Mac OS X 10.2 Jaguar,Mac OS X 10.3 Panther,Mac OS X 10.4 Tiger,Mac OS X 10.5 Leopard,Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Packaging content |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | USB |
| Manual | Yes |
StarTech.com 7 Port USB 3.0 SuperSpeed ??Hub - USB Hub 3 power supply / power connector and Cable - Black