| Design |
| Colour of product | Black |
| Weight & dimensions |
| Length | 101 mm |
| Net weight | 104 g |
| Width | 78 mm |
| Height | 26 mm |
| Ports & interfaces |
| Connector 1 | SATA |
| Connector 2 | IDE |
| Packaging data |
| Package length | 143.00 mm |
| Package width | 110 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 230.02 g |
| Package depth | 143 mm |
| Operational conditions |
| Relative humidity | 8 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 80 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 |
The SAT2IDEADP SATA to IDE hard drive adapter allows for 2.5in/3.5in IDE-based (PATA) hard drives (HDD) to be used in most StarTech.com SATA-based HDD docking stations and drive duplicators. The unique mounting style of the SATA/IDE adapter enables it to be easily mounted to IDE/ATA hard drive and inserted into SATA hard drive dock bay, for quick and easy retrieval of data from older HDDs while its all- metal construction ensures maximum durability. The SAT2IDEADP hard drive adapter works with most StarTech.com SATA HDD Docking Stations and Duplicators, including: SATADOCK22UE, SATDOCK2UEGB, SATDOCK22RE, SATDOCK22R, SATDOCKU3S, SATADOCKU2, SATADOCKU2E, SATDOCK4U2E, SATDOCK4U3E, SATDOCKCRH, SATDOCKU2EGB, SATDOCKU2GB. Fully compatible with both 2.5in and 3.5in form factor hard drives and up to ATA-133 (133 MBps), this versatile HDD adapter can also be used to install IDE hard drives into SATA-only desktop computers, or many other scenarios that require an IDE HDD be connected through SATA.