| Features |
| Colour of product | Red,Black |
| Weight & dimensions |
| Weight | 100 g |
| Technical details |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | SATA III 7-pin |
| Gender | Male/Female |
| Cable type | SATA III |
| Packaging data |
| Package width | 125 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 232 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package length | 232.00 mm |
Connect a SATA/SAS Controller to 4 SATA drives. The SAS8087S4100 SFF-8087 to 4x SATA SAS cable features one 36-pin plug (SFF-8087), which fans out to four SATA 7-pin receptacles, providing a reliable solution for connecting a SATA HDD to a SAS controller or backplane.