| Design |
| RoHS compliance | Yes |
| Colour of product | Green,Metallic |
| Certification | Microsoft WHQL |
| Weight & dimensions |
| Package weight | 100 g |
| Package depth | 152 mm |
| Depth | 123 mm |
| Package height | 140 mm |
| Width | 18 mm |
| Package width | 26 mm |
| Weight | 70 g |
| Height | 80 mm |
| Performance |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate (max) | 0.4 Gbit/s |
| Chipset | Texas Instruments - TSB12LV26 |
| Ports & interfaces |
| Firewire (IEEE 1394) ports | 3 |
| Output interface | IEEE 1394/Firewire |
| Internal FireWire ports quantity | 1 |
| Internal | Yes |
| Host interface | PCI |
| Other features |
| Compliance industry standards | IEEE 1394a, OHCI, PCI 2.1 |
| System requirements |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.0 Cheetah,Mac OS X 10.1 Puma,Mac OS X 10.2 Jaguar,Mac OS X 10.3 Panther,Mac OS X 10.4 Tiger,Mac OS X 10.5 Leopard,Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003,Windows Server 2008 R2,Windows Server 2012 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education,Windows 10 Education x64,Windows 10 Enterprise,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Home,Windows 10 Home x64,Windows 10 Pro,Windows 10 Pro x64,Windows 2000,Windows 2000 Professional,Windows 7 Enterprise,Windows 7 Enterprise x64,W |
| Packaging content |
| Mounting brackets included | Yes |
| Manual | Yes |
Add 3 FireWire ports to a desktop computer through a PCI slot. This 4 Port (3 External/1 Internal) PCI 1394 FireWire Adapter Card lets you connect iPods, MP3 players, portable drives, digital camcorders and more to your desktop computer.The FireWire adapter card supports hot-swapping, so you'll be able to plug, unplug, and swap your FireWire peripherals with ease.The adapter provides both standard profile and low profile/half-height brackets for adapting to slimline or small form factor system applications.If you require digital video editing software, StarTech.com offers a complete FireWire kit with the PCI1394 4 card. This software is compatible with Windows operating systems only.