| Features |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable standard | Cat6 |
| RoHS compliance | Yes |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Colour of product | Red |
| Connector 2 | RJ-45 |
| AWG wire size | 24 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable length | 3 m |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Gender | Male/Male |
| Weight & dimensions |
| Weight | 126 g |
| Packaging data |
| Package depth | 220 mm |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 10 mm |
| Quantity per pack | 1 |
| Package weight | 136 g |
Make Power-over-Ethernet-capable Gigabit network connections. The N6PATC3MRD Cat 6 Patch Cable (3m) meets or exceeds all Category 6 cable specifications to ensure reliable Gigabit network connections, and features a durable red PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed.
To ensure long-lasting performance, this high quality Cat 6 patch cable features a snagless design that protects the RJ45 connector clips from damage and makes the cable less prone to snagging during installation. The cable also features molded PVC strain relief that prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles, reducing the risk of cable failure.
Constructed of only top quality materials, this Cat 6 Patch Cord delivers reliable performance and is backed by our Lifetime Warranty.
100% copper for outstanding value
Get the highest value for your cable investment with our Cat 6 cables, each one manufactured using high-quality copper conductors.
24-gauge wire for high-performance network connection
Ensure high-performance capability for your demanding Ethernet applications, such as Power-over-Ethernet, using cables that include 24 AWG copper.
50-micron gold connectors provide peak conductivity
Rely on our RJ45 connectors to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.