| Features |
| AWG wire size | 24 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable standard | Cat6 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| RoHS compliance | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Colour of product | Purple |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Cable length | 2 m |
| Frequency | 500 MHz |
| Gender | Male |
| Weight & dimensions |
| Weight | 100 g |
| Packaging data |
| Quantity per pack | 1 |
| Package weight | 100 g |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
StarTech.com 2m Cat6 Gigabit Snagless Patch Cable - UTP RJ45 network cable with protective sleeve - Cat 6 Cable - Purple