| Features |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) + 3.5mm |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Gender | Male/Male |
| Cable length | 5 m |
| Colour of product | Black |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) + 3.5mm |
| Weight & dimensions |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 50 mm |
| Other features |
| Package length | 330.00 mm |
| Operational conditions |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
Make VGA video and audio connections using a single, high quality cable. The MXTHQMM5MA 5-meter High Resolution VGA Cable with Audio is a high quality SVGA cable designed to provide the highest video quality possible through VGA - a single cable solution for connecting both video between a VGA video card and monitor, and audio connections between a sound card and external audio device.StarTech.com's high resolution VGA cable with audio features high quality male-to-male coaxial VGA cable, and is designed to eliminate picture ghosting and fuzzy images that are inherent to non-coaxial cables, while providing superior EMI interference protection by using ferrite cores near the connector ends.