| Weight & dimensions |
| Depth | 100 mm |
| Weight | 51 g |
| Width | 45 mm |
| Height | 15 mm |
| Colour |
| Colour of product | Black |
| Technical details |
| Plug and Play | Yes |
| Supported video modes | 1080p,480p,720p |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Audio support | Yes |
| Output interface | HDMI/VGA/DVI-D |
| Host interface | Mini DisplayPort |
| Packaging data |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 67 g |
| Package depth | 220 mm |
| Operational conditions |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 |
| Certificates |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Packaging content |
| Manual | Yes |
Connect a Mini DisplayPort-equipped PC or Mac< to an HDMI, VGA, or DVI Display. The MDP2VGDVHD Mini DisplayPort to VGA, DVI or HDMI converter offers a 3-in-1 solution for connecting an mDP source such as an Ultrabook< or MacBook< laptop to a VGA, DVI, or HDMI Display, ensuring compatibility with almost any display, television or projector -- an ideal plug-and-play solution for travel, or BYOD (Bring Your Own Device) applications at the office.
The 3-in-1 converter is compatible with Intel< Thunderbolt< when connected directly to a supporting DisplayPort over Thunderbolt I/O port. Plus, because the converter cable supports video resolutions up to 1920x1200/1080p you can convert a Mini DisplayPort video source to VGA, HDMI, or DVI without sacrificing video quality.
With a small footprint and lightweight design, the MDP2VGDVHD is as portable as your laptop computer, and is backed by a 2-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.