| Design |
| RoHS compliance | Yes |
| Colour of product | White |
| Cable length | 0.12 m |
| Material | Plastic |
| Weight & dimensions |
| Weight | 31 g |
| Width | 45 mm |
| Length | 180 mm |
| Height | 15 mm |
| Performance |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Ports & interfaces |
| Gender | Male/Female |
| Connector 2 | VGA |
| Connector 1 | Mini-DisplayPort |
| Packaging data |
| Package depth | 220 mm |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 42 g |
| Operational conditions |
| Relative humidity | 40 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 |
| Packaging content |
| Quantity | 1 |
Connect a VGA display to a Mini-DisplayPort-equipped PC or Mac computer. The MDP2VGAW passive Mini-DisplayPort to VGA Adapter (White) offers an easy-to-use VGA/Mini-DisplayPort link that enables you to connect a VGA computer monitor to a device with a Mini-DisplayPort output (such as a laptop video out port) or video card. The adapter supports high resolution output up to 1920x1200, offering a cost-effective solution for mirroring or extending a computer desktop onto a second display. This versatile Mini Displayport to VGA adapter requires a multimode DisplayPort port (DisplayPort ++) connection to function, and is compatible with Intel Thunderbolt, when connected directly to a supporting DisplayPort over Thunderbolt I/O port.