| Weight & dimensions |
| Height | 8 mm |
| Depth | 220 mm |
| Weight | 25 g |
| Width | 35 mm |
| Colour |
| Colour of product | Black |
| Technical details |
| Host interface | Mini DisplayPort |
| Supported video modes | 720p,1080p |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Cable length | 0.18 m |
| Audio support | No |
| Output interface | VGA |
| Chipset | Analogix ANX9833 |
| Converter type | Active |
| Packaging data |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Operational conditions |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 |
| Certificates |
| Certification | RoHS, CE, FCC |
Connect a Mini DisplayPort 1.2-equipped PC or Mac< to a VGA Monitor or Projector. The MDP2VGA2 Mini DisplayPort to VGA converter enables you to connect your Mini DisplayPort video source (Laptop, Macbook< Ultrabook etc.) to a VGA monitor or projector, saving the expense of upgrading to a Mini DisplayPort compatible display.
With a small foot print and no external power adapter this mDP to VGA adapter ensures maximum portability making it an ideal laptop accessory.
Compatible with Intel< Thunderbolt< when connected directly to a supporting DisplayPort over Thunderbolt< I/O port, the adapter supports resolutions up to 1920x1200 (WUXGA).
The MDP2VGA2 is backed by a 2-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.