| Weight & dimensions |
| Weight | 34 g |
| Height | 13 mm |
| Depth | 190 mm |
| Width | 58 mm |
| Colour |
| Colour of product | Black |
| Technical details |
| Host interface | Mini DisplayPort |
| Plug and Play | Yes |
| Supported video modes | 720p,1080p |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Output interface | HDMI/VGA |
| Packaging data |
| Package depth | 220 mm |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 15 mm |
| Operational conditions |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 |
| Certificates |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Packaging content |
| Manual | Yes |
StarTech.com Travel A / V adapter: 2-in-1 Mini DisplayPort to HDMI or VGA converter - mDP to HDMI / VGA adapter in compact design