| Design |
| Colour of product | Black |
| Weight & dimensions |
| Width | 44 mm |
| Height | 20 mm |
| Net weight | 70 g |
| Length | 200 mm |
| Ports & interfaces |
| Gender | Male/Female |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Packaging data |
| Package width | 220 mm |
| Package height | 4 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package length | 200.00 mm |
| Operational conditions |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 70 |
The MDP2DVIS Mini DisplayPort to DVI Active Adapter (single-link) lets you connect your Mini-DisplayPort video source to a DVI-D display, including televisions and Apple Cinema Display HD, eliminating the expense of having to upgrade to a DisplayPort capable monitor.Unlike passive video adapters, this Mini DisplayPort to DVI adapter offers an active conversion for use with any Mini DisplayPort output - ideal for graphics cards that are not capable of outputting multi-mode DP++ signals (e.g. ATI Eyefinity).Supporting resolutions up to 1920x1200, this compact device provides a simple solution for adapting PC or Mac Mini-DisplayPort output for DVI monitors, televisions or projectors.The Mini DP to DVI adapter is compatible with Intel Thunderbolt, when connected directly to a supporting DisplayPort over Thunderbolt I/O port.