| Features |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Gender | Male/Male |
| AWG wire size | 32 |
| Cable length | 1.8 m |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Colour of product | Black |
| Weight & dimensions |
| Package width | 15 mm |
| Weight | 75 g |
| Package depth | 210 mm |
| Package weight | 90 g |
| Package height | 120 mm |
| Operational conditions |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 70 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 |
Connect your mini DisplayPort products to a DisplayPort Monitor. The MDP2DPMM6 Mini DisplayPort to DisplayPort Adapter offers a cost-effective solution for connecting a Mini DisplayPort-enabled laptop (MacBook, MacBook Pro, MacBook Air) to a standard DisplayPort monitor, or DisplayPort-equipped HDTV.