| Features |
| Cable length | 1 m |
| Number of conductors | 19 |
| AWG wire size | 32 |
| RoHS compliance | Yes |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Colour of product | White |
| Supported video modes | 720p,1080p,2160p |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| DisplayPort Content Protection (DPCP) | Yes |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 2 | mini DisplayPort |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Bandwidth | 21600 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| HDCP | Yes |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Gender | Male/Male |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Weight & dimensions |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 62 g |
| Package width | 220 mm |
| Weight | 52 g |
| Package depth | 200 mm |
| Other features |
| Package length | 200.00 mm |
| Material | PVC |
Connect your DisplayPort monitor to a Mini DisplayPort source. The MDP2DPMM1MW 1-meter Mini DisplayPort to DisplayPort Adapter Cable, features a Mini DisplayPort (male) connector on one end, and a DisplayPort (male) connector on the other, allowing you to connect any Mini DisplayPort-equipped laptop (including the Mac family of products) to an HDTV, monitor or projector that uses a standard DisplayPort connection.