| Design |
| Colour of product | Beige |
| RoHS compliance | Yes |
| Weight & dimensions |
| Height | 15 mm |
| Depth | 60 mm |
| Weight | 100 g |
| Length | 60 mm |
| Width | 40 mm |
| Ports & interfaces |
| Connector 2 | DVI-I |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 1 | VGA |
| Gender | Male/Female |
| Packaging data |
| Package depth | 83 mm |
| Package length | 3.27 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package width | 20 mm |
Connect your DVI-I Display to a VGA video card. The DVIVGAFM DVI to VGA Cable Adapter converts a DVI male connector to a VGA male connector, allowing you to connect devices with VGA output to a DVI input port.
The DVI to VGA cable adapter eliminates the expense of having to upgrade a VGA video source for the sake of compatibility with a newer DVI capable display.
This product is intended for connections between DVI-I and VGA devices. If your device uses a DVI-D connector, please refer to StarTech.com's DVI to VGA Converter DVI2VGACON.