| Features |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Gender | Male/Female |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| RoHS compliance | Yes |
| Cable length | 3.05 m |
| Colour of product | Black |
| Weight & dimensions |
| Package weight | 100 g |
| Package height | 20 mm |
| Weight | 90 g |
| Package width | 197 mm |
| Package depth | 222 mm |
| Operational conditions |
| Operating relative humidity (H-H) | 40 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 |
Connect a DisplayPort-equipped PC to a VGA monitor/projector, with a 10ft long cable. The DP2VGAMM10B 10ft active DisplayPort to VGA converter cable lets you connect your DisplayPort-equipped desktop or laptop directly to a VGA monitor or projector with no additional adapters or cables required - a cost-effective solution for enabling your new Mini DisplayPort computer to work with an older VGA monitor or projector.
Plus, because the converter cable supports video resolutions up to 1920x1200 you can convert a DisplayPort video source to VGA without sacrificing video quality.