| Weight & dimensions |
| Height | 14 mm |
| Depth | 230 mm |
| Weight | 30 g |
| Width | 37 mm |
| Colour |
| Colour of product | Black |
| Technical details |
| Host interface | DisplayPort |
| Supported video modes | 720p,1080p |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Cable length | 0.1 m |
| Housing material | Plastic |
| Output interface | VGA |
| Audio support | No |
| Converter type | Active |
| Packaging data |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 14 mm |
| Package weight | 40 g |
| Operational conditions |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 70 |
| Operating relative humidity (H-H) | 40 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 |
| Certificates |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
StarTech.com DisplayPort to VGA Video Adapter / Converter with up to 1920x1200 - DP 20 pin (male) to VGA 15pin (female)