| Design |
| Colour of product | Black |
| Weight & dimensions |
| Depth | 254 mm |
| Weight | 70 g |
| Ports & interfaces |
| Gender | male/female |
| Connector 2 | DB15 FM |
| Connector 1 | Display Port M |
| Packaging data |
| Package height | 192 mm |
| Package depth | 216 mm |
| Package width | 12 mm |
| Package weight | 40 (tbc) g |
| Package length | 8.50 mm |
The StarTech.com DP2VGA DisplayPort to VGA adapter lets you connect a VGA computer monitor to a DisplayPort video card or other DisplayPort source, eliminating the expense of upgrading the monitor for compatibility. The DP to VGA adapter uses an integrated chip to provide an active digital to analog conversion.