| Design |
| Colour of product | White |
| Cable length | 0.015 m |
| Material | PVC |
| Weight & dimensions |
| Weight | 25 g |
| Ports & interfaces |
| Connector 1 | DP M |
| Gender | Male/Female |
| Connector 2 | Mini DP FM |
| Packaging data |
| Package depth | 200 mm |
| Package width | 13 mm |
| Package length | 200.00 mm |
| Package height | 200 mm |
The DP2MDPMF6IN DisplayPort to Mini DisplayPort Adapter turns a mini DisplayPort (male) connector into a regular DisplayPort (male) connector, making it easy to connect a mini DisplayPort-equipped monitor to a laptop that only provides a standard DisplayPort output (e.g. Apple, Toshiba etc.).