| Features |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Gender | Male/Male |
| RoHS compliance | Yes |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 | DVI-D |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Colour of product | Black |
| Weight & dimensions |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 36 mm |
| Weight | 158 g |
Connect your DVI monitor to a DisplayPort equipped computer using a single cable. The DP2DVIMM6 DisplayPort to DVI (M-M) video converter cable lets you connect a DVI capable display to a DisplayPort video card/source using a single cable. The cable provides a connection distance of 6ft and features a male DVI connector and a male DisplayPort connector.The DisplayPort/DVI video converter cable supports high bandwidth video transmissions, easily delivering monitor resolutions up to 1920x1200 or HDTV resolutions up to 1080p - allowing you to take full advantage of your DVI capable display, while using a cutting edge DisplayPort video source.DP2DVIMM6 is a passive adapter cable that requires a DP++ port (DisplayPort++), meaning that DVI and HDMI signals can also be passed through the port.