| Features |
| Colour of product | Black |
| Connector 2 | 1x DVI-D |
| Connector 1 | 1x DisplayPort |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Gender | male/male |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| RoHS compliance | Yes |
| Cable length | 3 m |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Weight & dimensions |
| Package width | 12 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package height | 130 mm |
| Other features |
| Quantity outer carton | 120 pc(s) |
| Package length | 3.54 mm |
| Technical features | 1080p |
Connect your DVI monitor to a DisplayPort equipped computer using a single cable. The DP2DVIMM10 DisplayPort to DVI (M-M) video converter cable lets you connect a DVI capable display to a DisplayPort video card/source using a single cable. The cable provides a connection distance of 10ft and features a male DVI connector and a male DisplayPort connector.The DisplayPort/DVI video converter cable supports high bandwidth video transmissions, easily delivering monitor resolutions up to 1920x1200 or HDTV resolutions up to 1080p - allowing you to take full advantage of your DVI capable display, while using a cutting edge DisplayPort video source.DP2DVIMM10 is a passive adapter cable that requires a DP++ port (DisplayPort++), meaning that DVI and HDMI signals can also be passed through the port.