| Design |
| Material | Plastic |
| Certification | RoHS |
| Colour of product | Black |
| Weight & dimensions |
| Weight | 110 g |
| Width | 64 mm |
| Length | 549 mm |
| Height | 22 mm |
| Performance |
| Maximum resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Ports & interfaces |
| Gender | Male/Female |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 | DisplayPort/USB A |
| Packaging data |
| Package height | 30 mm |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package weight | 235 g |
| Operational conditions |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 |
Connect your DVI Dual Link display to a DisplayPort video source, for high resolution applications. The DP2DVID2 DisplayPort to DVI (Dual-Link) Adapter actively converts the output signal from a DisplayPort video source for use with a DVI-D display (monitor, etc.) or projector, helping to eliminate the equipment costs of upgrading a DVI display to a newer model for the sake of compatibility.The adapter supports high resolution video (up to 2560x1600), maintaining the outstanding graphical performance from a DisplayPort-equipped desktop video card, laptop or MacBook.DP2DVID2 performs an active DisplayPort-DVI conversion that is suitable for video sources that output either multimode (DP++) or single-mode DisplayPort signals. This ensures the adapter can be used even with graphics cards that aren't capable of outputting multimode DP++ signals, such as ATI Eyefinity cards.