| Design |
| Colour of product | Black |
| Cable length | 0.24 m |
| Ports & interfaces |
| Connector 1 | 1 - Display Port M |
| Gender | male/female |
| Connector 2 | 1 - DVI-I Single Link F |
| Packaging data |
| Package depth | 204 mm |
| Package width | 20 mm |
| Package weight | 70 g |
| Package length | 8.03 mm |
| Package height | 210 mm |
Connect your DVI monitor to a DisplayPort equipped computer. The DP2DVI DisplayPort to DVI adapter lets you connect a DVI-D display to a DisplayPort video source (e.g.DisplayPort video cards, etc.), eliminating the expense of having to upgrade to a DisplayPort capable display.This adapter supports display resolutions of up to 1920x1200 allowing you to take full advantage of single link DVI capability. DP2DVI is a passive adapter that requires a DP++ port (DisplayPort++), meaning that DVI and HDMI signals can also be passed through the port.