JUNG A521UFWW, EAN: 4011377203846
JUNG SCHUKO socket 16 A 250V ~ screw terminals function display - A 521 UF WW
Installation > Switch Material > Switch flush surface
Lieske Part No. 140254
Mfg Part No A521UFWW
EAN-Code 4011377203846
Manufacturer JUNG
Further information for JUNG SCHUKO socket 16 A 250V ~ screw terminals function display - A 521 UF WW
with overvoltage protection
with screw terminals for rigid and flexible conductors up to 2.5 mm2
Connection terminals in accordance with DIN VDE 0620
without 'fastening claw': Item no. with 'N', e.g. ..521 N..
Intended use
Use only in combination with coarse protection type 1 and medium protection type 2
Use in TN, TT and IT networks
Fixed installation indoors
Installation in device box in accordance with EN 60670-1
Product features
The device protects electrical and electronic devices against transient overvoltages.
The failure of the protective function is signaled by an acoustic and optical signal.
This is an offer of:
Lieske Elektronik e.K.
Reutener Str. 10
79279 Vörstetten
https://industry-electronics.com
Tel. 07666/88499-0
Fax. 07666/88499-111
Diesen Artikel finden Sie unter:
industry-electronics.com/artikel/140254
qrcode für JUNG SCHUKO socket 16 A 250V ~ screw terminals function display - A 521 UF WW