CEAG GHG4118200R0016, EAN: 4250217409608
CEAG GHG4118200R0016 - Ex commander 1xM25
Installation > Ex-installation material
Lieske Part No. 302469
Mfg Part No GHG4118200R0016
EAN-Code 4250217409608
Manufacturer CEAG
Further information for CEAG GHG4118200R0016 - Ex commander 1xM25
Ex-e control device GHG 411 82 - polyamide for zone 1/21, cable entries: 1 x M25, polyamide, SGTE, DDT, Pos. 2: DDT double push button, 1S +1Ö, Pos. 1: SGTE emergency stop button, 1S +1Ö, contact material: silver contacts, cable entries/housing holes: 1 x M25 Ex-e cable entries for cables from Ø 8 - 17 mm, housing material: polyamide, rated voltage: 690 V AC, rated current: 16 A, rated making/breaking capacity AC15 according to EN 60947-5-1: Ue 250 V / Ie 6 A (Ex 41) / Ue 500 V / Ie 4 A (Ex 41) / Ue 230 V / Ie 6 A (Ex 23) / Ue 500 V / Ie 4 A (Ex 23), marking according to 94/9/EC: Ex II 2 G Ex ed ib m IIC T6 / Ex II 2 D Ex tD A21 IP66 T80°C, EC type examination certificate: PTB 00 ATEX 3117, permissible ambient temperature: -20 °C to 40 °C, dimensions (L x W x H): 125 x 85 x 77.5 mm, weight: 0.57 kg, protection class: I, protection type according to EN 60529: IP66
This is an offer of:
Lieske Elektronik e.K.
Reutener Str. 10
79279 Vörstetten