| Design |
| LED indicators | Yes |
| Colour of product | Metallic |
| Weight & dimensions |
| Width | 155 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 26 mm |
| Weight | 304 g |
| Performance |
| Buffer size | 56 KB |
| Ports & interfaces |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| DC-in jack | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Packaging data |
| User guide | Yes |
| Package depth | 90 mm |
| Package width | 161 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package weight | 477.5 g |
| Manual | Yes |
| Power |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Output voltage | 5 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Output current | 1 A |
| Power consumption (typical) | 1.52 W |
| Networking |
| 10G support | No |
| Networking standards | IEEE 802.3,IEEE 802.3az,IEEE 802.3x |
| Full duplex | Yes |
| Operational conditions |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 |
| Data transmission |
| MAC address table | 1000 entries |
| Switching capacity | 1.6 Gbit/s |
| Management features |
| Reset button | Yes |
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Security |
| MAC address filtering | Yes |
Äußerst flexibler TPE/LSZH Außenmantel (superflex) Kabeltyp: TPE/LSZH( fire retardant), S/FTP, AWG26, OD 6mm (geflecht/Adernpaarefolien-geschirmt,Halogenfrei) Kategorie: CAT8.1 2000Mhz Anschluss Seite A: Stecker RJ45 mit Rasternasenschutz, Anschluss Seite B: Stecker RJ45 mit Rasternasenschutz, Besonderheit: Patchkabel in Synergy21 Blisterverpackung, -IISO/IEC TR 11801-9901-2014 2000Mhz -EN 50173 -ANSI/TIA 568.2-D -IEC60754-2 IEC 61034 -Flame retardant IEC60332-1-2) -Fluke Channel Test ISO 11801 channel Class I -Support IEEE 802.3af,IEEE 802.3at,IEEE 802.3bt(TYPE 3 & TYPE 4)