| Software |
| Optional operating system supplied | Windows 10 Pro |
| Operating system installed | Windows 7 Professional |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Design |
| Colour of product | Black |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Chassis type | 1.2L sized PC |
| Water cooling system | No |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Intel segment tagging | Enterprise,Small Business |
| Weight & dimensions |
| Height | 182 mm |
| Depth | 176 mm |
| Weight | 1410 g |
| Width | 36 mm |
| Performance |
| Product type | Mini PC (<= 3L) |
| Motherboard chipset | Intel H110 |
| Password protection | Yes |
| Audio system | HD |
| Memory |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 4 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory | 4 GB |
| Ports & interfaces |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Line-out | Yes |
| Microphone in | No |
| Power |
| Power supply | 65 W |
| Processor |
| ECC supported by processor | Yes |
| Processor model | i3-6100T |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 34.1 GB/s |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,1866,2133 MHz |
| Tcase | 66 |
| Processor cache | 3 MB |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| Stepping | S0 |
| Processor codename | Skylake |
| PCI Express configurations | 2x8,1x8+2x4,1x16 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 4 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor socket | LGA1151 |
| Thermal Design Power (TDP) | 35 W |
| Processor family | Intel Core i3-6xxx |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Conflict Free processor | Yes |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Bus type | DMI3 |
| Networking |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Operational conditions |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 |
| Storage |
| Hard drive interface | Serial ATA III |
| Storage media | HDD |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| Number of hard drives installed | 1 |
| Card reader integrated | No |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total storage capacity | 500 GB |
| Hard drive size | 2.5 " |
| Hard drive capacity | 500 GB |
| Packaging content |
| Display included | No |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Processor special features |
| Idle States | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Scalability | 1S |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Processor package size | 37.5 mm |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel HD Graphics | Yes |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O ( | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015A |
| Processor code | SR2HE |
| InTru? 3D Technology | Yes |
| Embedded options available | No |
| Intel Enhanced Halt State | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Supported instruction sets | AVX 2.0 |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes |
| Graphics |
| On-board graphics adapter outputs supported | DisplayPort,HDMI,Embedded DisplayPort (eDP),VGA (D-Sub) |
| On-board graphics adapter maximum resolution (HDMI | 4096 x 2304 pixels |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| On-board graphics adapter ID | 1912 |
| On-board graphics adapter maximum resolution (Disp | 4096 x 2304 pixels |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12 |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 530 |
| Graphics adapter Open GL support | Yes |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 950 MHz |
| Discrete graphics adapter model | No |
| On-board graphics adapter maximum resolution (eDP | 4096 x 2304 pixels |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.74 GB |
| Optical drive |
| Optical drive type | No |
on the back Strip on marking marks can be shortened with sharp scissors. !Danger! Strip must first be checked for functionality. Only share the strip when there is no power. Please note that LED strips also need to be cooled. Make sure that the LED strip does not exceed the working temperature of 40°C, otherwise the service life cannot be guaranteed.