| Software |
| Optional operating system supplied | Windows 8.1 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 7 Professional |
| Design |
| Colour of product | Black |
| Number of 5.25" bays | 2 |
| Water cooling system | No |
| Number of 2.5" bays | 4 |
| Chassis type | Mini Tower |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Cable lock slot | Yes |
| Weight & dimensions |
| Height | 359.9 mm |
| Depth | 434.8 mm |
| Weight | 9100 g |
| Width | 175 mm |
| Performance |
| Password protection | Yes |
| Motherboard chipset | Intel C236 |
| Audio system | HD |
| Product type | Workstation |
| Memory |
| Non-ECC | Yes |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 4 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Ports & interfaces |
| Line-out | Yes |
| PS/2 ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| Serial ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| DVI port | No |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Line-in | Yes |
| Power |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply | 290 W |
| Processor |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Processor operating modes | 64-bit |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Processor family | Intel Core i7-6xxx |
| ECC supported by processor | No |
| Processor cache type | Smart Cache, L3 |
| Conflict Free processor | Yes |
| Processor threads | 8 |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 34.1 GB/s |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| FSB Parity | No |
| Processor cores | 4 |
| Bus type | DMI3 |
| Processor series | Intel Core i7-6700 Desktop series |
| Processor frequency | 3.4 GHz |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,1866,2133 MHz |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | i7-6700 |
| Processor codename | Skylake |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | LGA1151 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 8 MB |
| PCI Express configurations | 2x8,1x8+2x4,1x16 |
| Stepping | R0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Other features |
| Intel | VT-x,VT-d |
| Networking |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Operational conditions |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 |
| Storage |
| Hard drive size | 3.5 " |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Number of hard drives installed | 1 |
| Hard drive interface | Serial ATA III |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Storage media | HDD |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Hard drive capacity | 1000 GB |
| Packaging content |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Display included | No |
| Processor special features |
| Intel TSX-NI version | 1.00 |
| Intel | Yes |
| InTru? 3D Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O ( | Yes |
| Supported instruction sets | SSE4.1,AVX 2.0,SSE4.2 |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel FDI Technology | No |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Scalability | 1S |
| Intel Enhanced Halt State | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel Fast Memory Access | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Idle States | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Intel 64 | Yes |
| Processor package size | 37.5 mm |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) version | 1.00 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | Yes |
| Intel Smart Connect Technology | No |
| Processor code | SR2BT |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel HD Graphics | Yes |
| Intel Small Business Advantage (SBA) version | 1.00 |
| Intel Rapid Storage Technology | No |
| Intel Flex Memory Access | No |
| Embedded options available | No |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| Expansion slots |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Graphics |
| NVIDIA GameWorks VR | No |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 530 |
| Discrete graphics memory type | GDDR3 |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter maximum resolution (HDMI | 4096 x 2304 pixels |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA Quadro K620 |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| Graphics adapter DisplayPorts quantity | 1 |
| On-board graphics adapter maximum resolution (eDP | 4096 x 2304 pixels |
| On-board graphics adapter outputs supported | DVI,Embedded DisplayPort (eDP),DisplayPort,HDMI |
| CUDA cores | 384 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| Graphics adapter DVI-I ports quantity | 1 |
| Graphics adapter Open GL support | Yes |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| On-board graphics adapter ID | 1912 |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.74 GB |
| Number of discrete graphics adapters | 1 |
| CUDA | Yes |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics adapter maximum resolution (Disp | 4096 x 2304 pixels |
| Optical drive |
| Optical drive type | No |
Synergy 21 LED Flex Strip blue DC12V 24W IP68 Voltage: 12V Watt: 24W Light color: blue Protection class: IP68 Beam angle: 120° LED number: 300*3528 Dimensions: 5000*11*5 mm Weight: 0.090 kg Can be shortened every 3 LED
strips on marking marks Can be shortened with sharp scissors. !Danger! Strip must first be checked for functionality. Only share the strip when there is no power.
Please note that LED strips also need to be cooled. Make sure that the LED strip does not exceed the working temperature of 40°C, otherwise the service life cannot be guaranteed.